Anna Czarnecka
Klasy IV-VIII

Staram się przekonać uczniów, że język polski to nie tylko przekazywanie prostych komunikatów, ale też bogactwo znaczeń; to zamknięte w słowie, odbite w zwierciadle literatury emocje, świat wartości, historia.
— Anna Czarnecka
Anna Czarnecka, Język Polski

Anna Czarnecka, Język Polski

 

wyrazić siebie

Uczę języka polskiego. To z jednej strony zadanie łatwe, bo przecież moi uczniowie w tym języku od zawsze wzrastają, wyrażają siebie i opisują swój świat. Z drugiej strony – trudne, bo wymaga refleksji nad czymś, co wydaje się oczywiste. Wymaga pokory wobec tradycji, filozofii, historii minionych pokoleń, trudu interpretacji i precyzji wypowiedzi.

bogactwo znaczeń

W czasie swoich lekcji staram się przekonać uczniów, że język polski to nie tylko przekazywanie prostych komunikatów, ale też bogactwo znaczeń; to zamknięte w słowie, odbite w zwierciadle literatury emocje, świat wartości, historia.

siła słowa

Chciałabym, by moi uczniowie swobodnie posługiwali się kodem kultury. By rozumieli język sztuki, odczytywali znaczenia, sensy ukryte w słowach i obrazach. By odważnie tworzyli swoje małe literackie światy, wyrażając siebie poprzez sztukę. By, doceniając tradycję, znając korzenie naszej kultury, byli odporni na manipulację, pseudosztukę i pseudowartości. By potrafili wypowiadać się pięknie i precyzyjnie. By znali wartość i siłę Słowa. Więc uczę języka polskiego. Od prawie 25 lat. I nigdy mi się to nie znudzi.