Pismo do Rodziców

Szanowni Państwo !

Doczekaliśmy się powrotu dzieci do szkół. Wszystkie klasy spotkały się w szkole 31.05.2021r.

Postanowiliśmy rozpocząć od spotkań integracyjnych i stopniowego odnawiania relacji między dziećmi. Zatem zgodnie z zapowiedzią Pani Dyrektor zaplanowane zostały tzw." trzy dni bez tornistra". Pomysłów na zorganizowanie tych dni było dużo. Tak się złożyło, że trafiliśmy na

dzień dziecka, który tradycyjnie w szkole był dniem zabawy - w tym roku urządziliśmy więc długi, trzydniowy dzień dziecka, by powrót do szkoły kojarzył się przyjemnie i radośnie.

Ostatnie 2 tygodnie nauczania hybrydowego dało nam szansę spotkania się z dziećmi, obserwacji ich stanu psychicznego i wraz z informacjami od rodziców zawartych w odpowiedziach na ankietę oraz przekazanych w rozmowach z wychowawcami, Panią Dyrektor, psychologiem -  mogliśmy przygotować się i zaplanować działania szkoły przez 4  tygodnie , które pozostały do końca roku szkolnego.

Na ankiety odpowiedziało 46 osób. Zatem wnioski mogą być tylko częściowe.

Celem tej ankiety (bardzo krótkiej) było zdobycie informacji, które miały nam pomóc w rozeznaniu potrzeb, obaw, trudności z jakimi dzieci się mierzą teraz i jak dawały sobie radę w nauczaniu zdalnym. Chcieliśmy rodziców zaprosić do współpracy w tym trudnym dla dzieci czasie.

W dzisiejszym piśmie do rodziców przedstawię kilka wniosków z ankiet i rozmów z rodzicami i dziećmi tuż przed powrotem  do szkoły.

Jest niewielka liczebnie  przewaga tych, którzy wracają chętnie do szkoły na tymi, którzy niechętnie lub "i tak i nie". Obawy dotyczą przede wszystkim tego, że będzie gwałtowne nadrabianie zaległości, odpytywanie, sprawdziany itd., większość dzieci twierdzi, że ma duże

zaległości, obawiają się że wyjdą  one na jaw, zwłaszcza w zeszytach.

Wielu  rodziców wyraziło obawy o to, że będzie dzieciom trudno wskoczyć w rytm szkolny -  rano wstać i zdążyć na czas.

Drugi w kolejności rodzaj obaw, dotyczy relacji rówieśniczych - czy wejdą bezkolizyjnie w kontakty rówieśnicze, czy da się je odtworzyć, czy dziecko zostanie dobrze przyjęte przez klasę.

Z informacji od Rodziców wynika, że zaskakująco mało dzieci miało bezpośredni kontakt z kolegami/koleżankami z klasy. Już od dłuższego czasu można było się spotykać, wychodzić na rower czy inne atrakcje na powietrzu a  piszecie Państwo, że niewiele dzieci się kontaktowało

bezpośrednio, raczej sporadycznie,  kontakty utrzymywali głównie internetowo.

Przeważająca grupa dzieci radziła sobie całkowicie samodzielnie w nauczaniu zdalnym. Niewielu miało z tym kłopot i wymagało pomocy.

I jeszcze jedna informacja - wniosek z nadesłanych ankiet -  rodzice piszą, że znacznie spadła aktywność fizyczna i psychiczna ich dzieci a dobrze się ma aktywność intelektualna.

Wspomnę też o prośbach rodziców i postulatach. Prawie wszyscy proszą, by nie skupiać się teraz na edukacji tylko na relacjach rówieśniczych, na ewentualnych problemach emocjonalnych ich dzieci i oczekują od szkoły pomocy w tym zakresie. Proszą, żeby aktywizować, mobilizować, ale nie oceniać, obawiają się o koncentrację uwagi, o zdolność wysiedzenia w

ławce - proszą o wyrozumiałość.

Ważna też jest informacja od kilkorga Rodziców, że ich dzieci bardzo skorzystały na nauczanie zdalnym. Nabrały samodzielności, umiejętności organizowania swojego czasu, nie traciło czasu na dojazdy i tym samym, miało dużo więcej czasu na inne aktywności niż szkolne.

Ankieta i zebranie informacji o dzieciach oraz szkolenie Rady Pedagogicznej ( w dniu 22.04  -  o depresji, lęku i skutkach izolacji)  - był to pierwszy etap naszych przygotowań do przyjęcia dzieci.

Teraz jest czas na decyzje w oparciu o te wnioski. Decyzją grona pedagogicznego skupiamy się na kondycji psychicznej dzieci, na relacjach rówieśniczych, na pomocy w powrocie do życia i funkcjonowania w grupie. Także na wejściu w rytm szkolny i powrót do codziennych obowiązków.

Postaramy się dać dzieciom możliwie najwięcej okazji do zajęć ruchowych. Nadrabianie zaległości edukacyjnych zostawiamy na przyszły rok szkolny. Teraz nie będzie sprawdzianów i odpytywania na oceny. W sposób łagodny, bezpieczny dla dzieci, nauczyciele spróbują się zorientować jaki jest ich stan wiedzy i poziom zaległości. W przyszłym roku szkolnym będziemy

w razie potrzeb uruchamiać dodatkowe zajęcia wspierające z poszczególnych przedmiotów. Zaplanowaliśmy w związku z tymi decyzjami szereg zajęć integracyjno-rekreacyjnych dla poszczególnych klas.

Zaczynamy od "Trzech dni bez tornistra".

Na pytanie o potrzebę indywidualnego wsparcia przez psychologa szkolnego, odpowiedziało dziewięcioro Rodziców, prosząc o rozmowy z dzieckiem lub o spotkanie dla siebie.

 

Nieco inaczej muszą i chcą być traktowani uczniowie klasy 8. Wielu z nich chce pisać sprawdziany i być odpytywanym, ze względu na wyniki końcowe na świadectwie.

Ich sytuacja jest najtrudniejsza, bo został im wyrwany  ponad rok bezpośrednich relacji rówieśniczych w bardzo ważnym rozwojowo czasie, tuż przed zmianą szkoły.

Chcąc im pomóc, zorganizowaliśmy warsztaty, które będą okazją do pracy nad relacjami oraz zamknięciem ważnego okresu życia i etapu edukacyjnego.

Szczegóły dotyczące klasy 8 zostały przekazane Rodzicom w oddzielnym piśmie.

Pismo niniejsze przygotowałam na prośbę Pani Dyrektor.

 

Z poważaniem

Magdalena Brzezińska - psycholog szkolny

Magdalena Brzezińska