Regulamin organizowania pomocy psychologiczno – pedagogicznej w Szkole Podstawowej nr 96 im. Świętej Rodziny w Otwocku – Świdrze.

W szkole im. św. Rodziny wszyscy potrzebujący uczniowie są objęci opieką psychologiczną i pedagogiczną, która jest zorganizowana w następujący sposób:


  1. W Szkole jest powołany Zespół , w którego skład wchodzą: psycholog szkolny, terapeuta pedagogiczny, logopeda, pedagog specjalny.


  2. Organizacja pracy poszczególnych specjalistów przebiega zgodnie zadaniami zawartymi w następujących dokumentach:

    • plan pracy i zakres obowiązków psychologa szkolnego

    • zakres obowiązków terapeuty pedagogicznego  i regulamin zajęć reedukacyjnych

    • zakres obowiązków logopedy i regulamin zajęć logopedycznych


  3. Zespół czuwa nad właściwą organizacją pomocy pedagogiczno-psychologiczną dla uczniów posiadających opinie PPP oraz nad realizacją zaleceń wynikających z tych opinii ( np. uczeń zdolny, uczeń z dysfunkcjami itp.)


  4. Zespół współpracuje z zespołem nauczycieli uczących ucznia posiadającego opinię PPP w ten sposób, że uczestniczy w spotkaniach zespołu nauczycieli,  na bieżąco przekazuje wskazówki do pracy z uczniem i monituje jego postępy.


  5. Zespół czuwa nad właściwą diagnozą potrzeb uczniów poprzez:

    • systematyczny kontakt z wychowawcami klas

    • obserwację zajęć, szczególnie na początkowym etapie edukacji (kl.0 i 1)

    • kontakt indywidualny z uczniem i rodzicem.


  6. W razie stwierdzonej u ucznia potrzeby przeprowadza się wewnątrzszkolną diagnozę pedagogiczną, w sposób następujący:

    • Na wniosek rodziców, nauczyciela lub ucznia przeprowadzana jest wstępna diagnoza psychologiczno-pedagogiczna. Potrzeba diagnozy jest zgłaszana do psychologa szkolnego.  Jest to tzw. wewnętrzna diagnoza dająca podstawy do organizowania pomocy w klasach 1-3. Na diagnozę wewnątrzszkolną składa się obserwacja pracy dziecka w kl.0-1, indywidualna diagnoza umiejętności przeprowadzona przez logopedę lub reedukatora, spotkanie z psychologiem.

    • Omówienie z rodzicami, wychowawcą, nauczycielami uczącymi wyników diagnozy i ustalenie dalszych działań.

    • W razie potrzeby zajęć specjalistycznych – organizowanie tych zajęć na terenie szkoły (logopedia, reedukacja) lub skierowanie do odpowiednich placówek jeśli szkoła potrzebnych zajęć nie prowadzi.

    • Uczniowie klasy 4 i starszych przejawiający trudności szkolne kierowani są na diagnozę zewnętrzną do PPP, w celu ustalenia dalszych form pomocy i określenia uprawnień do specjalnych warunków egzaminacyjnych. Termin wizyty w poradni ustalają rodzice, szkoła wydaje krótką opinię o problemach ucznia.

    • Po uzyskaniu opinii psychologicznej z PPP,  następuje omówienie z rodzicami, wychowawcą, nauczycielami uczącymi zaleceń do pracy z uczniem wynikających z tejże opinii.


  7. Niezależnie od dzieci posiadających opinię z PPP:

    • Każde dziecko, rodzic i nauczyciel mogą zwrócić się o pomoc psychologa, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Zadaniem psychologa jest rozpoznanie sytuacji, działania wsparciowe oraz w razie potrzeby skierowanie do odpowiednich specjalistów poza szkołą. Na terenie Szkoły nie prowadzi się żadnych form terapii psychologicznej (psychoterapeutycznej).


  8. Każdy z członków Zespołu pomocy psychologiczno-pedagogicznej ma obowiązek, zgodnie ze swoimi kwalifikacjami i zakresem obowiązków, podąć zadania wyznaczone przez bezpośredniego przełożonego czyli Dyrektora Szkoły.


  9. W klasie 6 na wniosek psychologa szkolnego Rada Pedagogiczna zatwierdza uczniom posiadającym aktualną opinię z PPP ze stwierdzonymi „specyficznymi trudnościami w nauce” dostosowanie warunków egzaminacyjnych.


  10. Współpraca z PPP w Otwocku ul. Majowa 17 i z innymi placówkami pomocy psychologicznej, pod których opieką są uczniowie naszej Szkoły.


Otwock, dn. 04.04.2016r.